همکاری معماران کُهنه کار و جوان برای احیای بافت تاریخی بندرکُنگ

[ad_1]

به گزارش لنگه نیوز معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان گفت: معماران پیشکسوت و کُهنه کار و نسل جوان و جدید این حرفه برای مرمت بافت تاریخی بندر کنگ و انتقال دانش معماری بومی همکاری می کنند.اشکان مختاری دوشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: معماران کُهنه کار و مسلط به معماری بومی در استان انگشت شمار هستند و باید از سرمایه وجود و حضور آنها ستفاده شود.

وی ادامه داد: پیمانکاران مرمت کار برای انتقال دانش و تجربه این نسل، موظف هستند از آنان در کنار معماران جوان بهره گیرند.وی به موضوع مرمت بافت تاریخی بندرکُنگ پرداخت و گفت: مرمت ۱۰ بادگیر، معابر و بافت تاریخی بندرکنگ ۱۰ خرداد با اختصاص مبلغ یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال آغاز شده و تا یک ماه آینده خاتمه می یابد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان اضافه کرد: حفظ اصالت و امانت داری در مرمت، اولین گام برای ثبت جهانی این بندر تاریخی است.مختاری اشاره کرد: در این بناهای تاریخی گچ ساروج ، خشت، چوب چندل و حصیر استفاده شده و از گچ بُری گل و بوته و طرح های اسلیمی برای تزیینات آنها استفاده شده است.

مختاری خاطر نشان کرد: معماری هر دوره بیان کننده نوع زندگی، معیشت، افکار و نگرش و جهان بینی مردم آن دوره است.وی خاطر نشان کرد: بافت تاریخی بندر کُنگ بناهایی از اواخر دوره صفویه تا پهلوی را در خود جای داده است.

گفتنی است بافت تاریخی بندرکنگ به دلیل ارزش های معماری سنتی، بومی و فرهنگی در سال ۱۳۸۱ به شماره ۶هزار و ۵۳۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.همچنین مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به تازگی از آغاز تلاش برای تکمیل مستندات مورد نیاز جهت ثبت جهانی این شهر خبر داده است.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *