۱۵۰میلیارد ریال برای مهار فرسایش خاک در روستای کُندُران بندرلنگه اختصاص یافت

[ad_1]

به گزارش لنگه نیوز مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان گفت: امسال ۱۵۰ میلیارد ریال اعتبار برای کنترل و مهار فرسایش خاک (گالی) در روستای کُندُران شهرستان بندرلنگه اختصاص یافته است.(گالی نوعی فرسایش خاکی یا خندقی است که طول آن به ۱۲ کیلومتر با عمق ۴ تا ۶ متر می رسد.)

امید ذاکری افزود: علت پیدایش گالی در واقع تصمیم اشتباه در تغییر مسیر رودخانه روستای کُندُوان بوده که اکنون به یک کیلومتری روستا و ۳۰۰ متری تاسیسات آب و برق این منطقه رسیده است.

وی بیان داشت: طرح مطالعه گالی در روستای کُندُوان بندرلنگه اکنون به پایان رسیده وعملیات کنترل و مهار این طرح تا پایان تابستان امسال با مشارکت جامعه محلی در روستای کندوان بندرلنگه آغاز می شود که در مرحله نخست این طرح ۳۰ میلیارد ریال برای جنگل کاری و آبخیزداری هزینه می شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان اظهارکرد: این طرح تا سه سال آینده ادامه دارد و کشت ۲۰۰ هکتار جنگل در بالا دست روستا و کنترل هرز آب ها در این مدت انجام می شود.

تاکنون ۴۰ کانون بحرانی فرسایش خاکی خندقی (گالی) در ۱۰ منطقه از جمله بوچیر گاوبندی، کُندُران و گزیر بندرلنگه، نیدان بستک، جیحون بندرخمیر، فارغان احمدی، حسنلنگی بندرعباس، گوربند میناب، گونمردی، گزان بزین، همزانگ و بندگرمان سیریک، شیرآهن و گابریک جاسک شناسایی و نقشه پهنه بندی خطر فرسایش گالی تهیه شد.

اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان با انجام مطالعه کنترل گالی در فاز تفصیلی – اجرایی و تهیه طرح در سطح ۲۵ هزار و ۸۰۰ هکتار از حوزه های آبخیز کانون های بحرانی استان که تخریب زمین، تهدید روستا و تاسیسات زیربنایی را بدنبال دارد با انعکاس به مراجع متولی در استان و مرکز با اولویت در دست اقدام دارد که با پیش بینی های انجام گرفته در منابع اعتبارات سال ۹۶ مرحله نخست طرح عملیاتی می شود.

هرمزگان هفت هزار و ۴۵۱ سازه آبخیزداری با ظرفیت آبگیری سالانه ۴۰۰ میلیون مترمکعب دارد.

[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *